دومین جشنواره امید رحمت در کرمان برگزار شد

0
636

دومین جشنواره امیدرحمت عصر روز جمعه در ولایت کرمان به کار خود پایان داد.
به گزارش افغانستان ما، این جشنواره دو روزه بمناسبت گرامیداشت هفته وحدت با محوریت حمایت از صنایع دستی-تولیدات خانگی-هنرمندان و صاحبان حرفه  توسط شورای وحدت مهاجرین ولایت کرمان با همکاری اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی این ولایت و حمایت مالی سازمان پناهندگان نروژیnrc برگزار شده بود.
در نمایشگاه دو روزه این جشنواره غرفه‌های صنایع دستی(گلیم،بافتنی،و…)،پوشاک همچون لباس های محلی،مانتو و کیف و کفش با تزیینات و دوختهای افغانستانی،خوراکی های محلی افغانستان همچون نانها و شیرینی ها،ترشیجات،غذاهای سنتی،غرفه‌های حرفه و مشاغل همچون صادرکنندگان خرما،تعمیرات موبایل،جواهرسازی و بدلیجات،سازهای سنتی افغانستان و نوازندگان، غرفه معاینه پزشکی و مشاوره خانواده، به فعالیت و معرفی خدمات و محصولات خود پرداختند.
درکنار برگزاری نمایشگاه، همایش ویژه هفته وحدت با حضور مسوولان (اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان کرمان،رییس سازمان nrc درکرمان) ،روحانیون،دانشجویان،موسفیدان،فرهنگیان وعموم جامعه مهاجر برگزار شد.

در این همایش آقای حمید شمس الدینی مدیرکل اداره اتباع و مهاجرین خارجی استان کرمان به نقش وحدت در آینده افغانستان اشاره و با تاکید بر اینکه افغانستان تنها بدست مردم این کشور میتواند به ثبات و آبادانی برسد به سخنان خود ادامه داده و برنامه‌های این اداره را در جهت حمایت های بهداشتی و آموزشی تشریح کرد.
آقای نصرت عثمان اسپاهیچ رییس سازمان nrc در کرمان طی سخنانی کوتاه به حمایت از پناهندگان افغانستانی تاکید کردند.
شکریه طاهری فعال فرهنگی در مقاله ای به نقش زنان در وحدت و پیشرفت جوامع اسلامی بخصوص افغانستان اشاره کرده و موارد محرومیت و محدودیت های زنان و علت های آن را در جامعه افغانستان و در میان مهاجرین بیان کرده و نقطه ثقل رسیدن به وحدت و پیشرفت را حضور موثر زنان توانمند و آموزش دیده در جامعه بیان نمود.
حجت الاسلام علی حسنی با اشاره به جنگ نرم علیه مسلمانان مسئله وحدت را بررسی و به جوانان و خانواده ها توصیه کرد که با آگاهی در جامعه گام بردارند.
در پایان این همایش مولوی حیات الله فاریابی نیز طی سخنانی به وحدت و برادری میان مذاهب اسلامی تاکید کردند.
از دیگر برنامه‌های این همایش مولودی خوانی توسط نبی نوری و نعت خوانی به زبان پشتو توسط گل محمد علمیار بود.

براساس این گزارش در روز دوم این جشنواره، جنگ شادی ویژه خانواده‌ها برگزار گردید که خانواده‌ها همراه با فرزندان و بزرگان خانواده در این جشن حضور یافتند.
اجرای تئاتر آفتاب متشکل از جوانان و نوجوانان مهاجر، اجرای گروه سرود آوای میهن، گروه اتن ملی با ارائه این رقص سنتی و شعرخوانی توسط خانم اکبری و آقای جعفری، اجرای طنز توسط آقایان رحیمی و تاجیک که خاطراتشان از سفر به افغانستان بود، موسیقی محلی با آوای ماندگار آوازهای اصیل وطنی و مسابقه میان کودکان و دانشجویان از بخش های دیگر برنامه بود .

دومین جشنواره امید رحمت عصر روز گذشته با اختتامیه نمایشگاه به کار خود پایان داد.

گزارش: شکریه طاهری

خروج از نظردهی

Please enter your comment!
Please enter your name here

56 − = 53